Kihelyezett állandó kiállításunk

Egy polgárfiú „játékos” öröksége

A Barcsay család tagjai kikerülhetetlen és meghatározó személyiségei voltak Berettyóújfalu (és Bihar) 20. századi történetének. Emlékezetüket utcanév-tábla, a Bihari Múzeumnak ajándékozott tárgyak és az egykori lakóház őrzi, amelyet napjainkban két civil szervezet gondoz.

Ifj. Barcsay László több alkalommal is megtisztelte a múzeumot azzal, hogy a családi örökség egy részét az intézménynek ajándékozta. Ebben a hagyatékban számos olyan tétel van, amelyeket örömmel és haszonnal forgatnak az érdeklődők és a helytörténet iránt fogékony berettyóújfalui lakosok. Elegendő csak a visszaemlékezéseket tartalmazó kötetekre gondolnunk, amelyek megkerülhetetlen hivatkozási alappá váltak az elmúlt egy évtized során.

A Bihari Múzeum mindig nagy figyelmet szentelt a Barcsay család emlékének, a kiállítótérben helyet kapott ifj. Barcsay László ólomkatona-gyűjteménye, amit most itt, megújult formában tekinthet meg újra a nagyközönség. A múzeum célja minden esetben az, hogy az adott műtárgyat a legautentikusabb környezetben mutassa be. Mi lehetne valóságosabb annál a háznál, ahol az ifj. Barcsay László felnőtt és a szabadideje egy részét töltötte. „Játékos” örökség, hiszen nem minden egyes darab kötődik a gyermekkorhoz, de a kiállítás tervezői úgy érezték, hogy a bemutatásra kerülő mementódarabkák ebben a formában alkotnak kerek egészet.

A Barcsay család emlékezete Berettyóújfaluban újra reneszánszát éli. Történetükről, múltjukról, a család tagjairól a Bihari Múzeum Évkönyve XXIII. című kötetünkben lehet még többet megtudni.

A kiállítás előzetes bejelentkezés alapján látogatható, amelynek részleteiről az alábbi email címen kérhetnek tájékoztatást: barcsayhaz@gmail.com