A „Volt egyszer egy újkőkori világ…” c. kiállításban megismerjük, hogyan élt az emberhétezer évvel ezelőtt a Berettyó mentén. Feladatlappal vagy kipróbálható tevékenységgel: gabonaőrlés, agyagedény készítése.
Milyen folyamatokon ment keresztül a kender, míg háziszőttes lett belőle? A kenderfeldolgozás lépéseit műtárgymásolatok segítségével ismerjük meg.
Tevékenységek: kendertörés, szövés
Az I. világháború centenáriuma alkalmából az ismeretterjesztő előadás az kitér a szörnyű 4 év előzményeire, pusztítására, a hús és acél harcára, haditechnikai újításaira valamint bepillantást enged a háború és a hátország mindennapjaiba. Korabeli képek, újságcikkek és helyi vonatkozások hozzák közel a múltat!
Szabadságharcunk 60. évfordulójára sikerült összegyűjteni 1956 helyi eseménytörténetének egy részét, ezzel egészítve ki az országos történéseket. Frissen előkerült helyi visszaemlékezések teszik aktuálissá az előadást.
Berettyóújfalu fénykorának és a korszakra jellemző Leventemozgalomnak és a Csendőrségnek a bemutatása. Helytörténeti vonatkozások és korabeli újságcikkek tükrében.
Mi a közös középkori magyar címerekben? Kik adományozták és kiknek? A középkor társadalmi rétegződése.
Kézműves tevékenység: Tervezz magadnak saját címert!
Több mint 15-féle mozgásos népi játékot próbálhatnak ki a gyerekek a múzeum udvarán. Ha pedig befagy a Csónakázó-tó, csúszkáljunk fakorcsolyával, fakutyával!